Här kommer ett recept på en lätt, fräscht och näringsrik grön smoothie – något som känns lika uppfriskande som en promenad i den spirande vårgrönskan. Smoothien är snabb att göra, fylld med gröna näringsrika godsaker och har en mild smak som tilltalar även den som vanligtvis tvekar inför grönsakssmoothies.
Perfekt som en energiboost mitt på dagen, efter träningen eller som ett svalkande mellanmål i solen. Myntan lyfter smaken på ett otroligt sätt och ger smoothien en fräsch karaktär.
ca 10 glas
400 gram Magnihill broccoli (art.nr 33716 KRAV, 31605 konventionell)
300 gram Magnihill spenat hackad (art.nr 33721 KRAV, 31903 konventionell)
300 gram Magnihill svenska ärter (art.nr 33711 KRAV, 577329 KRAV, 31102 konventionella, 31101 konventionella, 570227 konventionella)
300 gram Magnihill mango i bit (art.nr 828529 Mango KRAV, 34008 Mango konventionell)
1,5 liter ekologisk apelsinjuice
3 msk linfrön
1 ekologisk citron, saft och finrivet skal
1 stor kruka färsk mynta
Gör så här
Häll kokande vatten över den frysta broccolin och den frysta spenaten, låt sjuda en stund. Häll bort vattnet.
Låt därefter svalna.
Mixa alla ingredienser, använd gärna mango i bit när den är lite fryst. Med den frysta mangon får du en sval, len konsistens som gör varje klunk till en fruktig njutning. Mixa till önskad konsistens.
Smaka av så att den får en fräsch mild smak, tillsätt ev mer färsk mynta!
Recept framtaget i samarbete med Louise Bondebjer