Meny
Nyheter

Studenter från hela världen på besök

SLU studenter på besök hos Magnihill

Hur ser framtidens hållbara livsmedelsproduktion ut? Och hur kan kunskap delas mellan olika delar av världen för att utveckla jordbruket framåt?

Det var några av frågorna som stod i centrum när studenter från SLU, Sveriges lantbruksuniversitet, besökte Magnihill för att lära sig mer om svensk odling, hållbar livsmedelsproduktion och arbetet med frysta grönsaker och bär.

Två av studenterna som deltog var Daniel Kayonog från Uganda och Lena-Rebekka Strassburg från Tyskland. Trots olika bakgrunder fanns en tydlig gemensam nämnare – ett starkt engagemang för framtidens jordbruk.

Daniel Kayonog växte upp i Uganda i en familj där jordbruk alltid varit en naturlig del av vardagen.

– Mina föräldrar arbetade på gårdar och jag växte upp med jordbruket omkring mig. Jag såg också vilka utmaningar de mötte och kände tidigt att jag ville bidra med kunskap och hållbara lösningar, berättar han.

Idag studerar han masterprogrammet i agroekologi och hoppas i framtiden kunna använda sina kunskaper för att förbättra villkoren för människor som arbetar inom jordbruket i hemlandet.

”Jag vill bidra till att förbättra livet för människor som arbetar inom jordbruket.” Daniel Kayonog från Uganda

– Jag vill bidra till att förbättra livet för människor som arbetar inom jordbruket. Det behövs både forskning, kunskap och engagemang, säger Daniel.

Att vägen ledde till Sverige började med ett stipendium från Svenska Institutet efter tips från en professor vid universitetet där han tidigare arbetade.

Även Lena-Rebekka Strasbourg har jordbruket nära hjärtat. Hon växte upp på en gård i Tyskland och arbetar idag med att bygga upp en egen verksamhet i Västra Götaland.

”Jag vill hitta hållbara sätt att odla grönsaker.” // Lena-Rebekka Strassburg från Tyskland.

– Jag vill hitta hållbara sätt att odla grönsaker och kombinera det med forskning kring odlingssubstrat, berättar hon.

Hon studerar hortonomprogrammet med inriktning mot horticultural sciences och tycker att Sverige erbjuder spännande möjligheter inom lantbruk och hållbar matproduktion.

– Klimatet skiljer sig från Tyskland och säsongerna är kortare. Det är väldigt intressant att lära sig hur det påverkar odlingen, säger Lena-Rebekka.


Besöket på Magnihill gav studenterna möjlighet att se hur svensk produktion av frysta grönsaker och bär fungerar i praktiken – från hållbar odling till infrysning och livsmedelsproduktion.

För Magnihill är samarbeten och kunskapsutbyten med framtidens agronomer och odlare en viktig del av arbetet för en mer hållbar livsmedelskedja.

Vi önskar Daniel och Lena-Rebekka lycka till framöver!