Magnihill ökade sin försäljning av ekologiska produkter till 40% under 2015 och målet är 50% eko 2016.
Idag presenterade Ekoweb nya siffror om försäljningen av ekologiska livsmedel i Sverige som ökade med 39 procent under 2015 och även offentliga måltider i kommuner och landsting fortsätter att öka på ekologiskt. År 2014 låg andelen eko på 14 procent. Under 2015 ökade det till 22 procent.
Av den totala livsmedelsförsäljningen i Sverige står ekologiska varor nu för 7,7 procent, väldigt nära världsmästarna Danmarks 8,3 procent. Håller våra och danskarnas prognoser kommer Sverige under året ta på sig ledartröjan när det gäller högst andel ekokonsumtion i världen, säger Cecilia Ryegård från Ekoweb.
Samtidigt är 73% av konsumenterna villiga att betala mer för EKO, 19% är mycket villiga att betala mer medan enbart 8% säger att de inte är villiga att betala mer. #byttilleko
Källa: Ekoweb, Dagens Nyheter & SR Ekot